Jaká jsou pravidla pro jízdu po dálnici
Dálnice představují nejvyšší třídu pozemních komunikací v naší republice. Každým rokem se staví nové kilometry, ty stávající se pak podle potřeby opravují. Mnoho lidí však netuší, že právě jízda po těchto komunikacích má svá speciální pravidla. Na jejich neznalost by potom mohli ošklivě doplatit.
Tím prvním a asi zdaleka nejznámějším je fakt, že k jejímu užívání je potřeba zakoupit speciální povolení, dálniční známku. Ta je dnes vydávána pouze v elektronické podobě, a lze ji zakoupit prostřednictvím internetu i z mobilního telefonu. Jen je potřeba dávat pozor na podvodné stránky, které se tváří jako oficiální a přitom prodávají viněty za mnohem vyšší ceny.
Dále je to poměrně známý fakt jízdy v pravém pruhu, přičemž levý je vyhrazen pro předjíždění. Toto opatření má zabránit dopravním zácpám, a ačkoliv by mělo být dodržováno kdekoliv s výjimkou měst, na dálnicích je to mnohem důležitější.
Potřeba je také vzít v úvahu rychlost naší jízdy. Vzhledem k tomu, že je zde maximální povolená rychlost 130 km/h, je jasné, že pomalu jedoucí vozidla budou brzdit provoz. A zdržování dopravy je také dopravním přestupkem. To je také důvod, proč na dálnici nesmí například traktory nebo cyklisté. Zvláště pro druhé jmenované by to bylo velmi nebezpečné.
Další pravidlo je, že v případě dopravní zácpy, kdy jsou plny oba pruhy, je potřeba nechat uprostřed dostatek místa, aby tam bylo možné projet. Tento „extra pruh“ je určen pro potřeby záchranných složek, tedy záchranky, policie a hasičů, kteří se často musí dostat na dané místo velmi rychle, neboť na tom může záviset i lidský život.
Jistě, není zrovna snadné si toto vše zapamatovat, natož dodržet. Avšak věřte, že je to důležité pro bezpečnost jak vaši, tak ostatních účastníků provozu. A způsobit dopravní nehodu nechce asi nikdo z nás. Zvláště pokud bychom se měli stát její součástí.